Home Sports Scoreboard

Published on September 12, 2018 12:55AM


Local slate

PREP VOLLEYBALL

Thursday

Stanfield at Union, 5 p.m.

Weston-McEwen at Pilot Rock, 5 p.m.

Ione at Dufur, 5 p.m.

Echo at Sherman, 5 p.m.

Riverside at Umatilla, 6 p.m.

Kennewick at Hermiston, 7 p.m.

Friday

Echo at Condon/Wheeler, 5 p.m.

Saturday

Stanfield at Riverside, 9 a.m.

Elgin at Riverside, 10 a.m.

Mac-Hi at Irrigon, 11 a.m.

PREP BOYS SOCCER

Thursday

Westside Christian at Umatilla, 4 p.m.

Friday

Riverside at Riverdale, 7:30 p.m.

Saturday

Ontario at Mac-Hi, noon

Irrigon at Four Rivers, 3 p.m.

PREP GIRLS SOCCER

Thursday

Kennewick at Hermiston, 7 p.m.

Saturday

Riverdale at Riverside, 1 p.m.

Ontario at Mac-Hi, 2 p.m.

Shadle Park at Hermiston, 2 p.m.

PREP CROSS COUNTRY

Saturday

Hermiston, Beaverton, Glencoe, Oregon City, Scappoose, Veronia, Woodburn at Oregon City XC Invitational, noon

PREP FOOTBALL

Friday

Kennewick at Hermiston, 7 p.m.

Pendleton at Putnam, 7 p.m.

Baker at Mac-Hi, 7 p.m.

Irrigon at Liberty, Spangle (WA), 7 p.m.

Umatilla at Stanfield, 7 p.m.

Pilot Rock/Nixyaawii at Ione, 7 p.m.

Arlington/Condon at Sherman, 7 p.m.

Saturday

Riverside at Seton Catholic (WA), 1 p.m.

Prep football

Mid-Columbia Conference

Conf. Overall

W L W L

Hermiston 2 0 2 0

Chiawana 2 0 2 0

Hanford 2 0 2 0

Kamiakin 1 0 1 1

Walla Walla 1 1 1 1

Pasco 0 1 0 2

Richland 0 2 0 2

Kennewick 0 2 0 2

Southridge 0 2 0 2

5A-SD1 Special District 1

League Ovrll Scored Allowd

Pendleton 1-0 2-0 84 12

Scappoose 1-0 2-0 71 32

Milwaukie 1-0 1-1 19 48

Parkrose 1-0 1-1 82 40

Wilson (6A) 1-0 1-1 41 61

Hillsboro 1-0 1-1 42 45

Wilsonville 0-0 2-0 110 70

La Salle Prep 0-0 1-1 69 81

Hood River Valley 0-1 1-1 22 52

Forest Grove (6A) 0-1 1-1 65 57

Benson (6A) 0-1 0-2 7 144

Cleveland (6A) 0-1 0-2 41 48

Putnam 0-1 0-2 20 45

St. Helens 0-1 0-2 28 72

4A-SD6 Special District 6

League Ovrll Scored Allowd

Baker 0-0 1-1 25 70

La Grande 0-0 1-1 60 58

Mac-Hi 0-0 0-2 7 101

Ontario 0-0 0-2 40 74

3A-SD3 Special District 3

League Ovrll Scored Allowd

Burns 0-0 2-0 66 13

Irrigon 0-0 2-0 54 22

Vale 0-0 1-1 58 28

Nyssa 0-0 1-1 48 28

Umatilla 0-0 0-2 6 125

2A-SD6 Special District 6

League Ovrll Scored Allowd

Riverside (3A) 0-0 0-1 6 48

Grant Union 0-0 0-2 14 46

Heppner 0-0 0-2 8 60

Stanfield 0-0 0-2 14 69

Weston-McEwen 0-0 0-2 22 44

1A-SD3 Special District 3

League Ovrll Scored Allowd

Pilot Rock/Nixy 2-0 2-0 74 12

Imbler 1-0 2-0 78 42

Crane 1-0 2-0 80 62

Dufur 1-0 2-0 126 32

Wallowa 1-0 1-1 80 54

Elgin 1-0 1-1 54 58

Enterprise 1-1 1-1 36 38

Pine Eagle 0-0 1-1 50 90

Union (2A) 0-1 1-1 52 76

Adrian/Jrdn Valley 0-1 1-1 114 112

Powder Valley 0-1 1-1 34 66

Cove 0-1 1-1 82 28

Arlington/Condon 0-1 0-1 0 56

Sherman 0-1 0-2 0 116

Ione 0-1 0-2 20 58

1A-SD5 [6] Special District 5 [6-Man]

League Ovrll Scored Allowd

Harper Charter 2-0 2-0 87 19

Joseph 2-0 2-0 140 0

S. Wasco County 1-0 2-0 101 0

Dayville/Mmnt 1-1 1-1 55 78

Echo 1-1 1-1 79 66

Huntington 1-1 1-1 46 96

Burnt River 0-1 0-1 0 60

Mitchell/Wheeler 0-2 0-2 16 92

Prairie City 0-2 0-2 18 76

Prep volleyball

Mid-Columbia

Conf. Overall

W L W L

Richland 3 0 3 0

Chiawana 1 0 1 0

Walla Walla 1 0 1 0

Kennewick 1 1 1 1

Southridge 1 1 1 1

Hermiston 1 2 1 2

Hanford 0 1 0 1

Kamiakin 0 1 0 1

Pasco 0 2 0 3

5A-4 Intermountain Conference

Lge Ovrl Won Lost

Hood River Valley 0-0 6-0 14 4

Crook County 0-0 4-0 12 3

Ridgeview 0-0 3-1 8 4

Pendleton 0-0 1-3 5 8

The Dalles 0-0 1-3 3 9

Redmond 0-0 0-6 1 13

4A-6 Greater Oregon League

Lge Ovrl Won Lost

La Grande 0-0 4-1 11 5

Baker 0-0 4-6 10 17

McLoughlin 0-0 2-5 8 16

Ontario 0-0 0-4 1 10

3A-6 Eastern Oregon League

Lge Ovrl Won Lost

Irrigon 0-0 5-2 16 7

Burns 0-0 4-3 14 7

Riverside 0-0 2-3 6 9

Vale 0-0 2-9 7 25

Nyssa 0-0 0-5 1 12

Umatilla 0-0 0-9 8 26

2A-6 Blue Mountain Conference

Lge Ovrl Won Lost

Weston-McEwen 0-0 12-2 31 10

Stanfield 0-0 8-2 22 8

Grant Union 0-0 8-3 21 11

Union 0-0 6-2 13 5

Pilot Rock 0-0 6-4 17 12

Heppner 0-0 6-6 19 17

Enterprise 0-0 4-2 12 6

1A-6 Big Sky League

Lge Ovrl Won Lost

Dufur 2-0 7-4 18 12

Echo 1-0 6-4 16 11

S. Wasco County 1-0 5-5 13 15

Sherman 1-0 3-3 10 10

Condon/Wheeler 0-1 0-6 0 14

Ione 0-2 2-9 7 24

Mitchell/Spray 0-2 1-3 3 10

1A-7 Old Oregon League

Lge Ovrl Won Lost

Imbler 2-0 7-4 19 11

Powder Valley 1-0 12-0 26 2

Joseph 1-0 8-5 19 14

Griswold 1-0 4-5 12 15

Cove 1-1 4-4 12 15

Pine Eagle 1-1 1-3 3 11

Wallowa 0-1 1-6 5 15

Elgin 0-2 1-5 6 16

Nixyaawii 0-2 0-2 2 6

Boys soccer

5A-4 Intermountain Conference

Lge Ovrl Scored Allwd

Redmond 0-0 1-1 9 3

Ridgeview 0-0 1-2 5 8

Pendleton 0-0 0-2-1 3 10

The Dalles/Dufur 0-0 0-2-1 3 6

Crook County 0-0 0-2 4 16

Hood River Valley 0-0 0-2 0 4

4A-6 Greater Oregon League

Lge Ovrl Scored Allwd

Baker 0-0 3-0-1 21 7

Ontario 0-0 2-0-1 13 4

McLoughlin 0-0 2-0 15 0

La Grande 0-0 2-1 9 5

3A/2A/1A-SD6 Special District 6

Lg Ovrl Scored Allwd

Nyssa (3A) 0-0 2-1 12 8

Riverside 0-0 2-2 12 13

Umatilla 0-0 1-1 6 9

Four Rivers 0-0 0-1 1 11

Irrigon 0-0 0-4 1 13

Girls soccer

Mid-Columbia

League Overall

W L T W L T

Chiawana 3 0 0 3 0 0

Richland 3 1 0 3 1 0

Hanford 2 0 0 2 1 0

Kamiakin 2 0 0 2 1 1

Southridge 1 1 0 2 1 0

Kennewick 1 2 0 1 2 0

Pasco 0 2 0 0 2 0

Walla Walla 0 3 0 0 3 0

Hermiston 0 3 0 0 3 0

5A-4 Intermountain Conference

Lge Ovrl Scored Allwd

Pendleton 0-0 1-2 5 15

Crook County 0-0 1-2 11 14

Redmond 0-0 1-2 2 7

Hood River Valley 0-0 0-1 0 6

Ridgeview 0-0 0-2 2 8

The Dalles/Dufur 0-0 0-2 0 2

4A-6 Greater Oregon League

Lge Ovrl Scored Allwd

La Grande 0-0 3-0 15 1

McLoughlin 0-0 2-0-1 10 2

Baker 0-0 1-2-1 11 11

Ontario 0-0 0-3 3 8

3A/2A/1A-SD6 Special District 6

Lge Ovrl Scored Allwd

Riverside (3A) 0-0 2-1-1 19 8

Irrigon (3A) 0-0 0-1 1 6

Umatilla (3A) 0-0 0-2 0 8

Nyssa (3A) 0-0 0-4 2 22

Major League baseball

American League

East Division W L Pct GB

z-Boston 99 46 .683 —

New York 90 55 .621 9

Tampa Bay 79 65 .549 19½

Toronto 65 79 .451 33½

Baltimore 41 103 .285 57½

Central Division W L Pct GB

Cleveland 82 63 .566 —

Minnesota 66 78 .458 15½

Detroit 59 86 .407 23

Chicago 56 89 .386 26

Kansas City 49 95 .340 32½

West Division W L Pct GB

Houston 91 54 .628 —

Oakland 88 57 .607 3

Seattle 79 64 .552 11

Los Angeles 71 73 .493 19½

Texas 62 82 .431 28½

z-clinched playoff berth

Monday’s Games

Houston 3, Detroit 2

Tampa Bay 6, Cleveland 5

N.Y. Yankees 7, Minnesota 2

Kansas City 4, Chicago White Sox 3, 10 innings

Texas 5, L.A. Angels 2

Tuesday’s Games

Houston 5, Detroit 4

Oakland 3, Baltimore 2

Boston 7, Toronto 2

Cleveland 2, Tampa Bay 0

Minnesota 10, N.Y. Yankees 5

Kansas City 6, Chicago White Sox 3

Texas at L.A. Angels, 10:07 p.m.

San Diego at Seattle, 10:10 p.m.

Wednesday’s Games

Cleveland (Carrasco 16-8) at Tampa Bay (Snell 18-5), 10:10 a.m.

Houston (Cole 13-5) at Detroit (Norris 0-3), 10:10 a.m.

San Diego (Lucchesi 7-8) at Seattle (LeBlanc 8-3), 3:40 p.m.

Oakland (TBD) at Baltimore (Cashner 4-14), 4:05 p.m.

Toronto (Sanchez 4-5) at Boston (Price 14-6), 4:10 p.m.

N.Y. Yankees (Severino 17-7) at Minnesota (Odorizzi 5-10), 5:10 p.m.

Chicago White Sox (Rodon 6-5) at Kansas City (Skoglund 1-5), 5:15 p.m.

Texas (Gallardo 8-4) at L.A. Angels (Pena 2-4), 7:07 p.m.

Thursday’s Games

Oakland at Baltimore, 3:05 p.m.

Toronto at Boston, 3:10 p.m.

Minnesota at Kansas City, 5:15 p.m.

Seattle at L.A. Angels, 7:07 p.m.

National League

East Division W L Pct GB

Atlanta 80 64 .556 —

Philadelphia 74 70 .514 6

Washington 73 72 .503 7½

New York 65 78 .455 14½

Miami 57 86 .399 22½

Central Division W L Pct GB

Chicago 84 60 .583 —

Milwaukee 83 63 .568 2

St. Louis 81 64 .559 3½

Pittsburgh 71 73 .493 13

Cincinnati 63 83 .432 22

West Division W L Pct GB

Colorado 79 64 .552 —

Los Angeles 78 67 .538 2

Arizona 76 68 .528 3½

San Francisco 68 77 .469 12

San Diego 57 88 .393 23

Monday’s Games

Washington at Philadelphia, ppd.

Miami at N.Y. Mets, ppd.

Cincinnati 10, L.A. Dodgers 6

Milwaukee 3, Chicago Cubs 2

St. Louis 8, Pittsburgh 7

Colorado 13, Arizona 2

Atlanta 4, San Francisco 1

Tuesday’s Games

Washington 3, Philadelphia 1, 1st game

Cincinnati 3, L.A. Dodgers 1

Miami 5, N.Y. Mets 3

Washington 7, Philadelphia 6, 2nd game, 10 innings

Chicago Cubs 3, Milwaukee 0

St. Louis 11, Pittsburgh 5

Arizona at Colorado, 8:40 p.m.

San Diego at Seattle, 10:10 p.m.

Atlanta at San Francisco, 10:15 p.m.

Wednesday’s Games

L.A. Dodgers (Stripling 8-3) at Cincinnati (DeSclafani 7-4), 9:35 a.m.

Pittsburgh (Taillon 12-9) at St. Louis (Poncedeleon 0-1), 10:15 a.m.

Atlanta (Sanchez 6-5) at San Francisco (Holland 7-8), 12:45 p.m.

Miami (Brigham 0-1) at N.Y. Mets (Wheeler 10-7), 1:10 p.m., 1st game

San Diego (Lucchesi 7-8) at Seattle (LeBlanc 8-3), 3:40 p.m.

Washington (Strasburg 7-7) at Philadelphia (Nola 16-4), 4:05 p.m.

Miami (Richards 3-8) at N.Y. Mets (Vargas 5-9), 4:10 p.m., 2nd game

Milwaukee (Anderson 9-7) at Chicago Cubs (Hendricks 11-10), 5:05 p.m.

Arizona (Corbin 11-5) at Colorado (Gray 11-7), 5:40 p.m.

Thursday’s Games

Arizona at Colorado, 12:10 p.m.

Chicago Cubs at Washington, 1:05 p.m.

Miami at N.Y. Mets, 4:10 p.m.

L.A. Dodgers at St. Louis, 4:15 p.m.



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments