Home Sports Local Sports

STATE TRACK & FIELD: Day 1 Results

East Oregonian

Published on May 18, 2017 7:38PM

Last changed on May 18, 2017 9:21PM

Staff photo by Kathy Aney
Abby Rigby, of Pilot Rock, wins her preliminary heat of the girls’ 400-meter run Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships.

Staff photo by Kathy Aney Abby Rigby, of Pilot Rock, wins her preliminary heat of the girls’ 400-meter run Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships.

Buy this photo
Staff photo by Kathy AneyDerek Howard, of Heppner, gets ready to release his shot put Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships. Howard got third place with a throw of 47 feet, 3.25 inches.

Staff photo by Kathy AneyDerek Howard, of Heppner, gets ready to release his shot put Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships. Howard got third place with a throw of 47 feet, 3.25 inches.

Buy this photo
Staff photo by Kathy AneyJacob Speed, of Weston-McEwen, competes in a preliminary heat for the 200-meter run Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships.

Staff photo by Kathy AneyJacob Speed, of Weston-McEwen, competes in a preliminary heat for the 200-meter run Thursday at Hayward Field at University of Oregon during the OSAA 3A track-and-field championships.

Buy this photo

EUGENE — The Pilot Rock girls track and field team has yet to score a point at the Class 2A OSAA State Championships, but the Rockets set themselves up for a launch up the leaderboard on the second day of action following some blazing performances in preliminary heats on Thursday.

Pilot Rock junior Abby Rigby is set to defend her state title in the 200 meters after she posted a 26.18 for the fastest time in the prelims. She also has the time to beat in the 400 at 1:00.84, and won her heat in the 100 although her 13.01 seeds her third in today’s finals.

Also earning finals berths for the Rockets girls were hurdlers Rachel Willingham and Siobahn Holman. Willingham had the second-best time in the 300 hurdles (48.45) and Holman is finals-bound in both the 100 and 300.

It wasn’t all preliminaries for 3A-1A athletes at University of Oregon’s Hayward Field, though, and several athletes were able to secure medals and score points for their teams.

Helix sophomore Sam Carlson had the top finish on the afternoon after he placed second in the 1A boys’ shot put with a throw of 44-11 that was a new personal record by more than a foot.

Heppner sophomore shot putter Derek Howard earned his second state medal in the event, and took third at 2A with a 47-3.25. He was fifth as a freshman.

Also earning bronze were Condon/Wheeler’s Justine Homer and Christine Segura in girls’ javelin and high jump, respectively.

Condon/Wheeler’s girls are tied with Helix for fifth at 1A with 12 team points. Helix was led by the fourth-place finish of Sadie Wilson in high jump.

A pair of fourth-place finishes have the Condon/Wheeler boys tied for second with 15 points after Cooper Johnson cleared 5-10 in high jump and Jake Bold went for 11-6 in pole vault.

Weston-McEwen’s girls are seventh in Class 2A with 10 points and fourth-place finishes by long jumper Bryce Thul (16-0) and javelin thrower Maddi Muilenburg (108-2).

Heppner’s boys were fifth at 2A with 12 points and Hunter Nichols adding fourth-place points in the 3,000 (9:08.25), and Weston-McEwen had just five points but did see Jacob Speed win his 400 prelim in 51.79 and qualify third for the 200 finals in 23.42.

None of the 3A teams had cracked the top 15 in points, but that will likely change today.

Umatilla’s Trent Durfey was third in the 110 hurdle prelims, and won his heat in 16.24. Riverside’s David Rodriguez was third in the 300 hurdle prelims in 42.09.

Irrigon’s Ana Zacarias qualified for the girls’ 100 and 200 finals, and Riverside’s Racky Pindy had the fourth-best 400 time on Thursday with 1:01.92.

The 3A through 1A meets will conclude this evening with the first events at 4 p.m. The 4A through 6A meets will begin in the morning with the first events at 9 a.m.

———

OSAA State Track & Field Championships

Locals fared in final heats Thursday

Class 1A

BOYS

3,000 meters — 12, Hayden Qualls, Ione, 10:48.70

High Jump — 4, Cooper Johnson, Condon/Wheeler, 5-10; 5, Jake Bold, Condon/Wheeler, 5-10; 10, Wesley Goad, Arlington, 5-6.

Shot Put — 2, Sam Carlson, Helix, 44-11; 8, Jacob Hoover, Condon/Wheeler, 40-5; 9, Sylas Aamodt, Arlington, 39-3.5.

Pole Vault — 4, Jake Bold, Condon/Wheeler, 11-6.

GIRLS

3,000 meters — 7, Bethany Newtson, Helix, 12:07.09.

Discus — 6, Arianna Krol, Helix, 92-4; 7, Kailey Mize, Helix, 90-10.

Long Jump — 11, Taylor Swaggart, 14-5.75.

Javelin — 3, Justine Homer, Condon/Wheeler, 115-03; 4, Sadie Wilson, Helix, 113-01.

High Jump — 3, Christine Segura, Condon/Wheeler, 5-2.

Class 2A

BOYS

3,000 meters — 4, Hunter Nichols, Heppner, 9:08.25; 10, Trent Smith, Heppner, 9:46.87

Long Jump — 8, Alex Lindsay, Heppner, 18-10.25; 12, Devin Hasher, Pilot Rock, foul

Shot Put — 3, Derek Howard, Heppner, 47-3.25; 4, Kirk Scott, Weston-McEwen, 45-11.5.

GIRLS

Javelin — 4, Maddi Muilenburg, Weston-McEwen, 108-2; 6, Brittin Braithwaite, Stanfield, 103-5.

Long Jump — 4, Bryce Thul, Weston-McEwen, 16-0; 10, Ellie Scheibner, Weston-McEwen, 14-5.75.

High Jump — 7, Brittin Braithwaite, Stanfield, 4-8; T11, Makayla Silvia, Heppner, NH.

Discus — 9, Brittin Braithwaite, Stanfield, 98-5.

Class 3A

BOYS

3,000 meters — 6, Zayne Troeger, Umatilla, 9:26.36

Shot Put — 7, Alec Williams, Umatilla, 45-10.5.

Long Jump — 8, Justin Iveson, Irrigon, 19-7.

GIRLS

Javelin ­­— 10, Brianna Rice, Irrigon, 103-4.





Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments