Local Slate

PREP BOYS BASKETBALL

Friday

Faith Bible at Heppner(2A first round), 6 p.m.

Columbia Christian at Nixyaawii (1A second round), 6 p.m.

Umatilla at Dayton (3A first round), 7 p.m.

Vernonia at Irrigon (2A first round), 7 p.m.

PREP GIRLS BASKETBALL

Saturday

Weston-McEwen at Vernonia (2A first round), 2 p.m.

Regis at Pilot Rock (2A first round), 6 p.m.

Umatilla at Amity (3A first round), 6 p.m.

TBD at Echo (1A second round), TBA

TBD at Condon/Wheeler (1A second round), TBA

PREP WRESTLING

Friday-Saturday

Hermiston, Pendleton, Mac-Hi, Riverside, Heppner at State Championships (Veterans Memorial Coliseum), 8:30 a.m.

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

Today

Walla Walla at Blue Mountain, 8 p.m.

Eastern Oregon at Concordia (CCC Tournament), 7 p.m.

Saturday

Treasure Valley at Blue Mountain, 4 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

Today

Walla Walla at Blue Mountain, 6 p.m.

Friday

Northwest Christian at Eastern Oregon (CCC Semifinals), 7 p.m.

Saturday

Treasure Valley at Blue Mountain, 2 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

Today

Eastern Oregon at Walla Walla U. (DH), Noon

Friday

Eastern Oregon vs. Carroll (CofI Invitational), 10 a.m. MT

Eastern Oregon vs. University of Great Falls (CofI Invitational), Noon MT

Saturday

Eastern Oregon vs. Northwest Nazarene (CofI Invitational), 10 a.m. MT

Eastern Oregon vs. Montana St-Billings (CofI Invitational), 4 p.m. MT

Sunday, Mar. 1

Eastern Oregon vs. Montana St-Billings (CofI Invitational), 10 a.m. MT

Eastern Oregon vs. University of Great Falls (CofI Invitational), 2 p.m. MT

Basketball

OSAA Playoffs

Boys

Class 4A Play-in Round

Friday

Sisters at SOUTH UMPQUA 6:00pm

North Marion at BAKER 6:00pm

Elmira at CASCADE 7:00pm

Crook County at SEASIDE 7:00pm

Yamhill-Carlton at JUNCTION CITY 7:00pm

Hidden Valley at VALLEY CATHOLIC 7:00pm

Stayton at MADRAS 7:15pm

Class 3A First Round

Friday

No. 10 Cascade Christian at No. 7 NYSSA, 5 p.m.

No. 9 Amity at No. 8 ROGUE RIVER, 6 p.m.

No. 14 Coquille at No. 13 DE LA SALLE NORTH CATHOLIC, 6:30 p.m.

No. 15 Colton at No. 2 HORIZON CHRISTIAN, 7 p.m.

No. 13 Clatskanie at No. 4 CRESWELL, 7 p.m.

No. 12 Salem Acad. at No. 5 SANTIAM CHRISTIAN, 7 p.m.

No. 16 Umatilla at No. 1 DAYTON, 7 p.m.

Class 2A First Round

Friday

No. 9 Oakland at No. 8 BURNS, 5 p.m.

No. 11 Union at No. 6 KNAPPA, 6 p.m.

No. 14 Faith Bible at No. 3 HEPPNER, 6 p.m.

No. 12 Bandon at No. 5 REGIS, 6 p.m.

No. 10 Imbler at No. 7 WESTERN MENNONITE, 6 p.m.

No. 15 Lost River at No. 2 TOLEDO, 6 p.m.

No. 13 Central Linn at No. 4 OAKRIDGE, 7 p.m.

No. 16 Vernonia at No. 1 IRRIGON, 7 p.m.

Class 1A First Round

Tuesday

DAYS CREEK 67, Chiloquin 51

CRANE 54, Echo 49

Adrian 45, TRIAD 43 (OT)

Dufur 63, JOSEPH 42

CROSSHILL CHRISTIAN 53, Lowell 41

TRIANGLE LAKE 52, North Douglas 41

SHERMAN 79, Life Christian 53

COLUMBIA CHRISTIAN 56, C.S. Lewis Acad. 36

1A Second Round

Friday

No. 11 Dufur at No. 6 SILETZ VALLEY, 6 p.m.

No. 10 Sherman at No. 7 DAMASCUS CHRISTIAN, 6 p.m.

No. 15 Days Creek at No. 2 COUNTRY CHRISTIAN, 6 p.m.

No. 12 Columbia Christian at No. 5 NIXYAAWII, 6 p.m.

No. 9 Crosshill Christian at No. 8 JORDAN VALLEY, 6 p.m.

No. 13 Adrian at No. 4 HOSANNA CHRISTIAN, 7 p.m.

No. 14 Crane at No. 3 YONCALLA, 7 p.m.

No. 16 Triangle Lake at No. 1 HORIZON CHRISTIAN, 7 p.m.

Girls

Class 4A Play-in Round

Friday

Tillamook at KLAMATH UNION, 5 p.m.

Molalla at MADRAS, 5:30 p.m.

Marshfield at DOUGLAS, 7 p.m.

Saturday

Stayton at BAKER, 1 p.m.

Sisters at PHILOMATH, 6 p.m.

Class 3A First Round

Saturday

No. 15 Santiam Christian at No. 2 VALE, 1 p.m.

No. 11 Portland Christian at No. 6 LAKEVIEW, 2 p.m.

No. 9 Scio at No. 8 ST. MARY’S-MEDFORD, 4 p.m.

No. 16 Rainier at No. 1 PLEASANT HILL, 5 p.m.

No. 13 Glide at No. 4 SALEM ACAD., 6 p.m.

No. 14 Colton at No.3 DAYTON, 6 p.m.

No. 12 Umatilla at No. 5 AMITY, 6 p.m.

No. 10 Creswell at No. 7 PORTLAND ADVENTIST ACAD., 7 p.m.

Class 2A First Round

Saturday

No. 15 Gold Beach at No. 2 KENNEDY, 12:30 p.m.

No. 11 Faith Bible at No. 6 BURNS, 2 p.m.

No. 12 Grant Union at No. 5 MONROE, 2 p.m.

No. 14 Weston-McEwen at No. 3 VERNONIA, 2 p.m.

No. 13 Bonanza at No. 4 UNION, 3 p.m.

No. 9 Lost River at No. 8 MYRTLE POINT, 5:30 p.m.

No. 10 Regis at No. 7 PILOT ROCK, 6 p.m.

No. 16 City Christian at No. 1 WESTERN MENNONITE, 6 p.m.

Class 1A First Round

Wednesday

TRINITY LUTHERAN 60, Jordan Valley 55

Camas Valley 48, SILETZ VALLEY 46

POWDER VALLEY 48, Dufur 30

ELKTON 52, Hosanna Christian 27

SHERMAN 39, North Clackamas Christian 15

ADRIAN 50, Wallowa 21

PORTLAND LUTHERAN 50, Falls City 39

Lowell 56, WILLAMETTE VALLEY CHRISTIAN 33

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 37 20 .649 —

Brooklyn 23 32 .418 13

Boston 22 33 .400 14

Philadelphia 12 45 .211 25

New York 10 46 .179 26½

Southeast Division

W L Pct GB

Atlanta 45 12 .789 —

Washington 33 25 .569 12½

Miami 25 31 .446 19½

Charlotte 23 32 .418 21

Orlando 19 40 .322 27

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 36 22 .621 —

Chicago 36 22 .621 —

Milwaukee 32 25 .561 3½

Detroit 23 34 .404 12½

Indiana 23 34 .404 12½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 41 15 .732 —

Houston 39 18 .684 2½

Dallas 39 21 .650 4

San Antonio 34 23 .596 7½

New Orleans 30 27 .526 11½

Northwest Division

W L Pct GB

Portland 37 19 .661 —

Oklahoma City 32 25 .561 5½

Utah 21 35 .375 16

Denver 20 37 .351 17½

Minnesota 13 43 .232 24

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 44 10 .815 —

L.A. Clippers 37 21 .638 9

Phoenix 30 28 .517 16

Sacramento 20 35 .364 24½

L.A. Lakers 15 41 .268 30

———

Wednesday’s Games

Miami 93, Orlando 90, OT

Atlanta 104, Dallas 87

Boston 115, New York 94

New Orleans 102, Brooklyn 96

Charlotte 98, Chicago 86

Milwaukee 104, Philadelphia 88

Minnesota 97, Washington 77

Houston 110, L.A. Clippers 105

Phoenix 110, Denver 96

L.A. Lakers 100, Utah 97

Sacramento 102, Memphis 90

Portland 111, San Antonio 95

Today’s Games

Golden State at Cleveland, 5 p.m.

Oklahoma City at Phoenix, 7:30 p.m.

NCAA

Top 25

Wednesday’s Games

No. 1 Kentucky 74, Mississippi State 56

No. 2 Virginia 70 Wake Forest 34

No. 4 Duke 91, Virginia Tech 86 (OT)

No. 10 Northern Iowa 68, Evansville 57

No. 11 Wichita State 63, Indiana State 53

No. 19 Baylor 79, No. 12 Iowa State 70

Richmond 67, No. 22 VCU 63

No. 23 Butler 73, Marquette 52

Today’s Games

No. 3 Gonzaga vs. San Diego, 8 p.m. (ESPN2)

No. 7 Arizona at Colorado, 6 p.m.

No. 13 Utah vs. Arizona State, 7:30 p.m.

No. 21 SMU at Memphis, 6 p.m.

Pac-12 Conf Ovr Str

Arizona 12-2 24-3 W4

Utah 11-3 21-5 L1

Oregon 11-5 21-8 W3

Stanford 8-6 17-9 W1

UCLA 9-7 17-12 W1

Oregon St. 8-7 17-10 W1

Arizona St. 7-7 15-12 W3

California 6-9 16-12 L3

Washington St. 6-9 12-15 W1

Washington 4-11 15-12 L1

USC 2-14 10-18 L3

———

Today’s Games

Oregon 80, California 69

Washington State 60, USC 66

Washington 88, UCLA 66

Thursday’s Games

No. 7 Arizona at Colorado, 6 p.m.

Arizona St. at No. 13 Utah, 7:30 p.m. (FS1)

Oregon St. at Stanford, 8 p.m. (PACN)

Women

Top 25

Wednesday’s Games

Oklahoma 68, No. 3 Baylor 64

No. 21 Florida Gulf Coast 56, North Florida 24

Today’s Games

No. 2 South Carolina vs. No. 11 Mississippi State, 4 p.m. (FSN)

No. 4 Notre Dame vs. Pittsburgh, 4 p.m.

No. 5 Maryland vs. Indiana, 4 p.m.

No. 6 Tennessee at Georgia, 6 p.m.

No. 7 Oregon State vs. No. 19 Stanford, 6 p.m. (PACN)

No. 8 Louisville vs. Boston College, 4 p.m.

No. 9 Florida State vs. N.C. State, 4 p.m.

No. 12 Texas A&M vs. Missouri, 5 p.m.

No. 13 Kentucky at Arkansas, 5 p.m.

No. 15 North Carolina vs. Virginia, 4 p.m.

No. 16 Duke at Georgia Tech, 4 p.m.

No. 17 Iowa vs. Wisconsin, 5 p.m.

No. 20 Rutgers at No. 25 Northwestern, 5 p.m.

No. 22 George Washington at Richmond, 4 p.m.

No. 23 Syracuse at Clemson, 4 p.m.

No. 24 California at Oregon, 6 p.m.

Pac-12 Conf Ovr Str

Oregon St. 15-1 25-2 W5

Arizona St. 13-3 24-4 W3

California 12-4 20-7 W1

Stanford 12-4 20-8 L1

Washington 9-7 20-8 W1

USC 7-9 15-12 L1

UCLA 7-9 11-16 W1

Washington St. 6-10 15-12 L1

Colorado 5-11 12-15 W1

Oregon 5-11 12-15 L3

Utah 3-13 9-18 L1

Arizona 2-14 9-18 L4

———

Thursday’s games

Stanford at Oregon St., 6 p.m. (PACN)

USC at Washington, 6 p.m.

California at Oregon, 6 p.m.

UCLA at Washington St., 7 p.m.

Hockey

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 60 39 16 5 83 162 133

Tampa Bay 62 37 19 6 80 203 167

Detroit 59 33 15 11 77 173 154

Boston 60 29 22 9 67 158 158

Florida 60 26 21 13 65 145 169

Ottawa 58 25 23 10 60 166 161

Toronto 60 24 31 5 53 167 183

Buffalo 61 18 38 5 41 114 204

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

N.Y. Islanders 62 40 20 2 82 200 173

N.Y. Rangers 59 37 16 6 80 186 145

Pittsburgh 61 35 17 9 79 176 152

Washington 62 33 19 10 76 184 156

Philadelphia 61 26 24 11 63 162 178

New Jersey 61 25 27 9 59 137 161

Columbus 59 26 29 4 56 155 184

Carolina 59 22 30 7 51 134 159

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 61 41 13 7 89 186 143

St. Louis 60 38 18 4 80 188 151

Chicago 61 36 20 5 77 180 146

Winnipeg 62 31 20 11 73 173 168

Minnesota 60 31 22 7 69 169 158

Dallas 61 27 25 9 63 191 202

Colorado 61 26 24 11 63 161 175

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 62 38 17 7 83 182 174

Vancouver 60 35 22 3 73 171 156

Los Angeles 59 29 18 12 70 162 152

Calgary 61 33 24 4 70 174 158

San Jose 61 30 23 8 68 171 174

Arizona 61 20 34 7 47 134 206

Edmonton 62 18 34 10 46 142 206

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Wednesday’s Games

Calgary 3, New Jersey 1

Pittsburgh 4, Washington 3

Ottawa 3, Anaheim 0

Today’s Games

Vancouver at Buffalo, 4 p.m.

Arizona at N.Y. Rangers, 4 p.m.

Montreal at Columbus, 4 p.m.

Philadelphia at Toronto, 4:30 p.m.

Chicago at Florida, 4:30 p.m.

St. Louis at Winnipeg, 5 p.m.

Minnesota at Nashville, 5:30 p.m.

Ottawa at Los Angeles, 7:30 p.m.

Detroit at San Jose, 7:30 p.m.

WHL

EASTERN CONFERENCE

EAST DIVISION

W L OTL SOL GF GA Pt

x-Brandon 45 10 4 2 283 188 96

Regina 33 19 4 4 222 192 74

Swift Current30 26 1 4 191 201 65

Moose Jaw 24 31 4 1 172 222 53

Prince Albert24 33 2 1 172 214 51

Saskatoon 18 39 2 2 178 260 40

CENTRAL DIVISION

W L OTL SOL GF GA Pt

x-Calgary 61 38 18 1 4 258 174 81

Medicine Hat 61 37 21 1 2 231 189 77

Red Deer 60 31 20 4 5 199 193 71

Kootenay 62 32 27 1 2 213 225 67

Edmonton 61 27 28 4 2 174 169 60

Lethbridge 60 18 35 4 3 175 253 43

WESTERN CONFERENCE

B.C. DIVISION

W L OTL SOL GF GA Pt

y-Kelowna 47 10 3 1 271 154 98

Victoria 33 24 3 1 212 188 70

Vancouver 26 31 1 2 171 204 55

Prince George 24 33 2 2 179 254 52

Kamloops 22 33 3 3 174 227 50

U.S. DIVISION

W L OTL SOL GF GA Pt

x-Everett 36 18 3 4 209 168 79

x-Portland 36 20 2 3 230 197 77

Seattle 31 22 3 4 175 164 69

Spokane 28 27 3 1 165 182 60

Tri-City 27 31 0 3 163 199 57

z-league title; y-conference title;d-division leader; x-clinched playoff berth. Note: Division leaders ranked in top three positions per conference regardless of points; a team winning in overtime or shootout is credited with two points and a victory in the W column; the team losing in overtime or shootout receives one point which is registered in the OTL or SOL columns

Wednesday’s results

Brandon 5 Medicine Hat 0

Kootenay 5 Regina 4 (SO)

Saskatoon 6 Swift Current 2

Red Deer 2 Edmonton 1

Calgary 5 Portland 4 (OT)

Kelowna 4 Victoria 2

Spokane 3 Everett 1

Thursday’s games

Edmonton at Lethbridge, 5 p.m.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.